Разкрит прост ключ за Коневъдство

Разкрит прост ключ за Коневъдство

Разкрит прост ключ за Коневъдство

Blog Article

Защо отглеждането на коне не е сред приоритетните животновъдства в селските райони, питат стопани и български учени

Качествата като здравина и атлетизъм правят конете от тази порода изключително подходящи за прескачане на препят­ствия и обездка.

Делиорманският кон се среща в района на Североизточна България.

Практически целогодишно се отглеждат на открито и в повечето случаи дори не се извършва подхранване през зимния период.

Чистокръвните арабски коне са най-старата културна порода, създадена в продължение на много векове. Точният им произход не е изяснен, но съществуват данни, че коне от този тип е имало на Арабския полуостров още през П-Ш век пр.н.е. В резултат на пустинните условия, при които са създадени и отглеждани дълго, Чистокръвните арабски коне са добре адаптирани към сурови условия на живот, невзискателни са към фуражите, притежават екстремна сила, издръжли вост и здравина.

Почистването и дезинфекцията на целия двор, включително и на конюшните, са важни задачи в коневъдството. Това унищожава патогените, предотвратява заболяванията и подобрява общото благосъстояние на конете.

По време на турското робство местното население е от­глеждало ниски на ръст коне, отлично приспособени и много здрави. Тези коне не са били подходящи за задоволяване на турската армия, поради което много богати българи и турци започнали да отглеждат в своите чифлици по-хубави жребци и кобили, докарани от Близкия изток (главно с арабски и тюр-кменски произход).

Почти половината от броя на свинете се падат на Азия и преди всичко на Китай. Развито е още в страните от ОНД, САЩ, Бразилия.

Ярешкото е годно за консумация, но изисква специфична предварителна обработка (мариноване, изсушаване, повторно мариноване), която да стабилизира узряването и да отстрани някои биологични агенти, които, ако не са отстранени, предизвикват стомашно-чревни разстройства.

ПРИКЛЮЧВАНЕ НА ОБУЧЕНИЕТО До осем месеца от започване на обучението

Основният масив от племенни жребци и кобили се намира в конезаводите „Кабиюк", „Стефан Караджа", „Хан Аспарух" и няколко частни ферми, пре­димно в Североизточна България.

При едрия рогат добитък – младите говеда са телета, съответно месото, добивано от тях е телешко. Младите овце са агнета, а месото е агнешко; когато е от по-зрели овце, е шилешко или овче. При козите – младите са ярета, а месо им е ярешко. Същото важи и за най-широко разпространеното птицевъдство – отглеждането на кокошки. Малките кокошки се наричат с общия термин пилета, а месото им е пилешко.

Като цяло стопаните имат усещане, че държавата не признава ролята им за развитието на селските райони у нас. Това стана ясно след Консултативния съвет по коневъдство, който се проведе за първи път по инициатива на Министерство на земеделието Коневъдство и храните.

Езда, коне

Report this page